Chyba znowu tu na dłużej zostanę. Witajcie ponownie, jeżeli jeszcze mnie pamiętacie ;)

niedziela, 27 listopada 2011

Filmowa niedziela #5 - Sala Samobójców

Tytuł:   Sala Samobójców
Gatunek :  Animacja, Thriller, Romans
Reżyser: Jan Komasa
Obsada: Jakub Gierszał (Dominik Santorski), Roma Gąsiorowska (Sylwia), Agata Kulesza (Beata Santorska), Krzysztof Pieczyński (Andrzej Santorski)
Muzyka :  Michał Jacaszek
Czas trwania: 117 min
Wersja językowa:  pl
Moja ocena : 7/10 średni
Cena : 49,90 (DVD edycja dwu płytowa)
            79,90 (Blu-ray)

Dominik to zwykły osiemnastolatech. Pochodzi z bogatej rodziny, ma najładniejszą dziewczynę, najlepsze gadżety, szofera i służącą. Jednak jego życie odmienia jeden pocałunek... W chwili kryzysu w jego życiu pojawia się ona - Sylwia i zaprasza go do świata, w którym robisz co chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz. Pokazuje mu świat, w którym jest wolny i nie musi się martwić zdaniem ICH - byłych przyjaciół, a obecnych wrogów. Zamyka się w tym świecie i powoli wariuje. Sylwia robi mu spore pranie mózgu, które prowadzi go na złą drogę.


Film ten porusza dość ważne problemy nastolatków współczesnego świata. Główny problem to niezrozumienie przez społeczeństwo, które odrzuca wszystkich, którzy wyróżniają się z otoczenia i nie są w stanie być wzorowym przykładem człowieka jakim inni chcą żeby był. Dominik ukrywa przed światem swoją tajemnicę, a gdy ta wychodzi na jaw nie potrafi się odnaleźć w tej sytuacji i zamyka się w sobie już na zawsze. Nie tolerowany przez przyjaciół, a co gorsza przez rodziców wiecznie zapracowanych ludzi. Nie chce być samotny więc poszukuję pomocy wśród obcych ludzi. Bardzo ciekawy jest przypadek, że wielu młodych ludzi woli porozmawiać z obcymi niż z rodzicami. Tracą do nich szacunek po tym jak zaczynają mieć gdzieś to co go boli. Właśnie z takich powodów częściej dzieciaki z dobrych i bogatych rodzin próbują popełnić samobójstwo, ponieważ gadżety to nie wszystko. Biedne dzieci nie mają ich, ale jakoś sobie radzą i nie zawsze są samotni, bo mają kochających rodziców.


Kolejny problemem, który pokazuje ten film to uzależnienie od komputera. Dzieciaki uciekają w ten świat gdy nie potrafią sobie poradzić w życiu, nie mogą odnaleźć się w szkole lub po prostu świat wirtualny bardziej ich interesuje. Wielogodzinne czaty z obcymi ludźmi lub granie na serwerach prowadzą do tego, że w pewnym momencie bez komputera nie mogą żyć, a nawet potrafią innym zrobić krzywdę gdy internet przestaje działać. Kolejnym etapem uzależnienia są problemy w szkole i bezsenność.

Mimo iż film ten jest bardzo krytykowany przez młodych ludzi to uważam, że obok całego obrazu i gry aktorskiej (która tylko momentami jest słaba) to ten film ma po prostu przesłanie, żeby dbać o dzieci i poświęcać się im, a nie karierze. Polecam ten film wszystkim rodzicom, którzy myślą, że dbają o swoich nastolatków i sprawdzili czy wystarczająco wiedzą o swoim dziecku. Oczywiście niech to tylko nie będzie przesadne i nie sprawdzajcie na każdym kroku co robią po prostu rozmawiajcie ze sobą ;]

Film w ciekawej cenie TUTAJ

7 komentarzy:

 1. Oglądałam ten film. Alienacja i uzależnienie od Internetu świetnie pokazane. Ale tak po ludzku sądząc nie mogłam zrozumieć, dlaczego mu zwyczajnie tego kabelka od netu wcześniej nie odłączyli.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie ten kabelek to powinni mu odciąć w momencie kiedy zamkną się w pokoju na pierwsze 10 dni, a nie po iluś miesiącach, bo raczej tyle to trwało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę to wreszcie obejrzeć, koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Też myślałem nas odcięciem internetu już wcześniej...
  Czekałem na Twoje wrażenia z filmu i chyba są one zbliżone do moich. Naprawdę dobry, warty polecenia film.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważam, że Twoje przesłanie jest bardzo trafne! Mi jednak film nie podobał się, w większości przez to, że akcja była jakaś niepoukładana, nawet jeśli było to zamierzenie twórcy, po prostu mi się nie spodobało :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dla mnie film świetny;) i uwielbiam Gierszała;)Aż dziwne, że to polski film...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten film bardzo mi się podobał i zrobiła na mnie duże wrażenie. Jeden z lepszych polskich filmów ostatnich lat. Niesie współczesne przesłanie. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku zostaw po sobie nawet najmniejszy ślad. Wystarczy napisać małe "przeczytam" bądź "to nie dla mnie", ale pamiętaj podpisuj się pod każdym komentarzem żebym mogła Cię odwiedzić ;]

PustaMiska - akcja charytatywna

Obserwatorzy