Chyba znowu tu na dłużej zostanę. Witajcie ponownie, jeżeli jeszcze mnie pamiętacie ;)

wtorek, 5 października 2010

[#18] " Cierpienia młodego Wertera" J.W. Goethe

Tytuł :   Cierpienia młodego Wertera  (Leiden des jungen Werthers)
Autor :  J.W.Goethe
Wydawnictwo :  Polskie Media Amer.com SA
Liczba stron :  93
Moja ocena :  3/5  dobra


Książka ta opowiada o miłości i cierpieniu z nią związanym. Główny bohater Werter zakochuje się w kobiecie o imieniu Lotta (u mnie w książce była Karolina), która jest piękna i na jego nieszczęście ma zamiar wyjść za mąż za innego (Alberta).

Werter całą książkę cierpi z powodu, że nie może być z ukochaną. Próbuje jej się przypodobac i zaczyna spędzać z nią dużo czas. Nie potrafi przestać o niej myśleć nawet gdy wyjeżdża z miasta aby nie rozbić małżeństwa Lotty z Albertem.

Goethe przedstawił świetnie obraz tego co dzieje się w człowieku wewnątrz jego głowy. Do czego zdolny jest człowiek w imię miłości i co zrobi gdy nie może być bliską mu osobą. Werter szerzy swoje nieszczęście, ponieważ ma tylko jednego przyjaciela, któremu może się wyżalić. Poza miłością "cierpieniem" Wertera był brak kochającej go rodziny. Nie miał zbyt bliskich kontaktów z matką i zawsze prosił o przekazanie wiadomości matce w liście do swojego przyjaciela Wilhelma.

Oprócz cierpienia w tej książce można tez odnaleźć radość płynącą z codziennych spotkań Wertera z Lottą i jej młodszym rodzeństwem. W historii tej przedstawione zostały dzieci szczęśliwe, które nie zaznają przykrości ze strony dorosłych. Mają według mnie wspaniałe dzieciństwo... Kobiety w tym tekście są wywyższane ale ja uznałam, że komplementy są mało interesujące i kobiety te opisywane są jak identyczne i z wieloma wadami tylko po to aby pokazać jaka mądra i ciekawa jest Lotta.

Mimo tych wszystkich opisów i dość długich wywodów nad tym jaka Lotta jest piękna przebrnęłam dzisiaj przez tą książkę. Dwa razy mnie uśpiła ale gdy już akcja się rozkręciła to nawet dało się to czytać ;)[#17| " W Okowach Lodu" - Maria Guadalupe Harris
Tytuł :   W Okowach Lodu (Ice Shock)
Autor :  Maria Guadalupe Harris
Wydawnictwo :   Dolnośląskie
Cykl :   Z Archiwum Josha tom 2
Liczba stron :   336
Moja ocena : 4/5  bardzo dobra
W Okowach Lodu to historia o Joshu, chłopaku, który musi zmierzyć się z historią zaginionego lecz nadal żywego miasta Majów - Ek Naab. Po powrocie z Meksyku (tom 1 Niewidzialne miasto) okazuje się, że musi znowu zmierzyć się z przeciwnościami losu i uratować Majów i cały swiat przed katastrofą która odbędzie się w 2012. Prorocy nie wiedzą czy to na pewno będzie koniec świata czy może jednak coś gorszego.

Główny bohater tej książki Josh nigdy się nie poddaje, a w historię tą "dał się wkręcić" tylko dlatego, że szuka ojca lub jego mordercy. Chłopak nie wieży w jego śmierć, nie poddaje się i wraz z pomocą koleżanki postanawia zrobić wszystko w sprawie Ek Naab i odnaleźć ojca.

Historia ta dla mnie dała największą radę na przyszłość - Nigdy się nie poddawać nawet kiedy musimy pokonać ból, strach i niepewność. Książka napisana jest młodzieżowym językiem ale nie takim całkiem potocznym. Czyta się ją szybko i co jest dobre w tej książce cały czas się coś dzieje. Ciekawymi fragmentami są wpisy z "tajnego" bloga głównego bohatera. Jedynym minusem jest wciąż powtarzające się zdania gdy bohater tłumaczy po kolei każdemu z zainteresowanych co robił. No i może minusem jeszcze jest dość mało groźny "czarny" charakter książki.

Ogólnie książka bardzo mnie się podobała i myślę, że dalszą część gdy wyjdzie w Polsce też przeczytam ;) Polecam tą książkę na nudne jesienno-zimowe wieczory gdzie można usiąść pod kocem z książką i gorącą herbatą w ręku ;)
PustaMiska - akcja charytatywna

Obserwatorzy