Chyba znowu tu na dłużej zostanę. Witajcie ponownie, jeżeli jeszcze mnie pamiętacie ;)

piątek, 20 sierpnia 2010

[#03] „ Upadli ” Lauren Kate

 Tytuł : Upadli  (Fallen)

Autor : Lauren Kate  

Cykl wydawniczy : Upadli tom 1   

Wydawnictwo : MAG

Liczba stron : 480 (duża czcionka)

Moja ocena : 4/5   bardzo dobraBędąc na wakacjach nad naszym pięknym polskim morzem, ja „ mały ” molik książkowy nie mogłam się obejść bez wejścia do Empiku i innych księgarni. Okładka tej książki „ uśmiechała ” się do mnie z kazdej półki w księgarni więc zaintrygowana jej wyglądem musiałam spokojnie usiąść i przeczytać w sklepie dwa pierwsze rozdziały aby przekonać się czy warto ją kupić... Mile zaskoczona wstępem, który był opisem zdarzeń dość dawnych czasów i kolejnym rozdziałem, który nie pasował do wstępu nie potrafiłam się powstrzymać żeby jej nie kupić ;)

Upadli opowiadają o losach pary zakochanych ludzi, którzy są sobie przeznaczeni przez los.  Dziewczyna
( Luce) trafia do poprawczaka, ponieważ powiązana jest ze śmiercią chłopaka, który umarł w pożarze. Tam spotyka chłopaka imieniem Daniel, który nie jest nią zainteresowany i stara się ją unikać. Luce uważa, że go zna, tak jakby kiedyś się już spotkali. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z dziewczyną (Penn), która jest córką ogrodnika, który pracował w poprawczaku niestety zmarł, a dziewczyna trafiła pod opiekę dyrektora placówki. Penn ma dojścia do wszystkich akt uczniów, dlatego razem z Luce próbują się czegoś o nim dowiedzieć. Kiedy poszukują wiadomości w bibliotece wybucha pożar, w którym ginie kolejny chłopak, natomiast Luce ponownie jest uratowana. Według niej jej wybawcą był Daniel, który według niej miał skrzydła. Z czasem Daniel przestaję ją unikać i zaczyna się nią interesować. Przeszkadza mu w tym Cole. Jak się okazuje Daniel i Cole są aniołami, którzy walczą od lat o Luce i los ludzkości... Luce natomiast odradza się co 17 lat, ponieważ po każdym zbliżeniu do Daniela ginie...

Książka ta bardzo mnie wciągnęła. Z zapartym tchem czekałam co będzie dalej. Po wstępie myślałam, że będzie to opowieść wyjęta z dziewiętnastego wieku, ale potem okazało się, że akcja dzieje się w czasach współczesnych. Na początku losy Luce i Daniela wyglądają jak zwykła miłość nastolatków. Na początku nie odwzajemniana, a potem nagle para zakochanych ludzi nie potrafi się rozstać. Dopiero pod koniec książki dowiadujemy się, że Daniel jest aniołem co gdyby nie opis na okładce byłoby dla mnie szokiem. Ciekawym zjawiskiem w tej książce są cienie, które tylko Luce zna i się ich boi. Twierdzi, że wszystko co złe dzieje się jak one są w pobliżu. Gdy rozpoczęła się bitwa aniołów to myślałam, że opis będzie niesamowity, ale niestety autorka zamiast opisać całą tą bitwę mówiła o tym co dzieje się z Luce gdy jej ukochany walczy. Luce w tym czasie uciekła w bezpieczne miejsce z bibliotekarką, która okazała się powiązana z tym światem i zdrajcą. Przykrym momentem książki była śmierć jednej z bliskich osób Luce, ale tego zdradzać już nie będę.

Upadli to pierwsza książka z cyklu " mania na upadłe anioły" , którą przeczytałam. Są miłą odskocznią od wampirów, ale znowu cały rynek będzie nimi zapchany. Już teraz można przeczytać co najmniej ze trzy pozycje z nimi powiązane np. Szeptem, Wieczni Wygnańcy oraz już starsza pozycja Siewca wiatru. Miejmy nadzieje, że tylko nie będzie tak, że już każda książka będzie miała powiązania z wampirami, aniołami i innymi postaciami z „ nie tego świata ”. Książka napisana jest przestępnym językiem i trochę takim pod nastolatki. Czytelnicy szukający książki pełnej miłości i przeciwieństw losu powinni być zadowoleni. Mi najbardziej w tej książce przeszkadzała czcionka. Myślę, że spokojnie wydawca mógłby ją zmniejszyć o połowę, ale wiadomo w ten sposób mógł książkę sprzedać za większą cenę.... Bohaterowie bardzo przypadli mi do gustu. Luce nie była życiową łamagą którą trzeba ratować z opresji; miała swoje zdanie i walczyła o swoje przekonania i domysły. Natomiast Daniel nie był typem słodziutkiego chłopaczka, który prawi dziewczynie non stop komplementy i próbuje wszystko za nią robić. Chociaż w książce czarny bohater ujawnia sie na końcu książki to i tak nie widac jego wielkiego braku.

Polecam serdecznie i proponuję zakupić ją do swoich biblioteczek ;) Ja czekam już na kolejną część, która ukarze się w listopadzie tego roku ;)
PustaMiska - akcja charytatywna

Obserwatorzy