Chyba znowu tu na dłużej zostanę. Witajcie ponownie, jeżeli jeszcze mnie pamiętacie ;)

niedziela, 12 lutego 2012

[#106] "Ziarna Chaosu" - Anna Cieślewicz
Tytuł :   Ziarna Chaosu
Autor :   Anna Cieślewicz
Wydawnictwo :   Radwan
Liczba stron :   259
Rok wydania :   2011
Gatunek :   fantasy
Cena :   31,82 zł
Moja ocena :  dobra +

W pewnej niezwykłej i potężnej rodzinie urodziła się drobna, fioletowo oka dziewczynka. Posiada ona niezwykłe zdolności, posługuje się magią i przenika między wymiarami. Na jej ród najeżdżają okrutni Bracia Szaleństwa, którzy chcą zabić całą jej rodzinę. Dziewczynka jest im potrzebna do bardzo niebezpiecznego zadania. Jednak Wyznawcy boga Chaosu nie odnajdują jej na zamku, ponieważ dziewczynka już od dawna zostaje zabrana przez rodzinę do lasu i tam słuch o niej ginie. Niedługo po tym wydarzeniu na jej ślad trafia agent Cairina Czarnego. Zabierają ją do domu i zajmują się nią przez wiele lat. Wraz z wiekiem rozwijają się umiejętności dziewczynki, której w 10 roku jej życia nadano imię Shiri. Dalsze losy Shiri rozegrają się na dworze królewskim gdzie będzie się uczyć na szpiega. Podczas swojego pobytu napotyka na nowe coraz trudniejsze przeciwności losu. Przez cały czas ktoś grozi jej śmierciom...

Ziarna Chaosu to bardzo lekka książka fantasy. Na jej kartach rozgrywa się bardzo wciągająca i troszkę niestety już często spotykana fabuła. Mamy tutaj dziecko o niesamowitych zdolnościach, które nie zna swojej prawdziwej rodziny i ma do wykonania bardzo ważne dla losów ludzkości zadanie. Postać Shiri jest jedną z ciekawszych postaci w tej książce. Poznając jej losy do końca nie wiemy kim jest i dlaczego ma taki wyjątkowy kolor oczu. Dziewczynka ta to bardzo mądra i sprytna osóbka, obdarzona bardzo wyczulonym słuchem i doskonałą pamięcią. Jak większość bohaterek fantasy ma na każdy temat swoje zdanie i można ją wręcz nazwać zadziorną oraz zarozumiałą. Momentami jej pomysłowość zwala z nóg ;].

Drugą ciekawą postaciom jest Sires - kobieta, która zajęła się Shiri na dworze królewskim i zajęła się jej szpiegowskim wykształceniem. Jest to kobieta wyjątkowo silna i o niezwykłym poczuciu humoru. Niejeden mężczyzna mógłby uczyć się od niej dyplomacji i szermierki. W momencie kiedy rozmawia z ojcem widać, że jest do niego strasznie podobna przez co żadne z nich nie potrafi przyznać drugiemu racji. Jest świetnym wzorem do naśladowania dla wszystkich niezdecydowanych i zależnych od mężczyzn kobiet. Taka dziewczyna jak ona nie powinna pozwolić wchodzić sobie na głowę.

W Ziarnach Chaosu jest jedna nie wyjaśniona do samego końca scena, w której pojawia się tajemniczy młody chłopak , niewiele starszy od Shiri. bardzo jestem ciekawa kim on jest i czy odegra jakąś większą rolę w kolejnych częściach serii.

Akcja książki rozgrywa się dość powoli, ale zarazem dzięki temu można dokładnie zagłębić się w historię.  Cały tekst napisany jest dość łatwym językiem. Książka bardzo nie wciąga i momentami czas czytania strasznie się dłuży, jednak końcówka przyciąga niemiłosiernie i daję nadzieje na lepszą kontynuację. Jak na polskie fantasy to nie jest tak źle jednak nie jest to książka na miarę Sapkowskiego czy Kossakowskiej. Jak na debiut tej autorki to uważam, że wykonała kawał dobrej roboty i dalej będzie rozwijała swoje pióro. W kolejnych częściach mam nadzieje, że akcja będzie płynęła jeszcze szybciej oraz, że  poznamy nowe, nietuzinkowe postaci.

****************************************
Za książkę bardzo, bardzo dziękuję Wydawnictwu Radwan ;]


3 komentarze:

 1. Fabuła wydaje się interesująca, chociaż rzeczywiście może niezbyt oryginalna. Chyba na razie sobie odpuszczę, ale nie będę się zarzekać, że nigdy nie przeczytam :)
  A tak z innej beczki- zaczyna mnie powoli denerwować fakt, że większość pozycji fantasy to wielotomowe serie, w których książki są mało pokaźnych rozmiarów, za to o wiele większej ceny. Coraz częściej łapię się na tym, że szukam książki, która zaczyna się i kończy na jednym tomie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę powiedzieć, że udało Ci się zaciekawić mnie tą książką :)Może kiedyś się na nią skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się zachęcona do jej zdobycia ;)

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku zostaw po sobie nawet najmniejszy ślad. Wystarczy napisać małe "przeczytam" bądź "to nie dla mnie", ale pamiętaj podpisuj się pod każdym komentarzem żebym mogła Cię odwiedzić ;]

PustaMiska - akcja charytatywna

Obserwatorzy