Chyba znowu tu na dłużej zostanę. Witajcie ponownie, jeżeli jeszcze mnie pamiętacie ;)

piątek, 30 grudnia 2011

[#94] "Prawiek i inne czasy


Tytuł :    Prawiek i inne czasy
Autor :   Olga Tokarczuk
Wydawnictwo :   Wydawnictwo Literackie
Liczba stron :   299
Rok wydania :   2005
Gatunek :   literatura współczesna
Moja ocena : 4+/5; 9/10  bardzo dobra +
Cena :   36,90 zł

Książkę w dobrej cenie można kupić TUTAJ

Wyrusz w podróż do pięknej fikcyjnej wioski zwanej Prawiekiem, mieszczącej się niedaleko Kielc, gdzie mieszkają rodzina Boskich i Niebieski, których losy połączyły dziwne zbiegi okoliczności, miłość i cierpienie. Zajrzyj co działo się z tymi rodzinami, jakie przeciwności losu musieli pokonać. Co wydarzyło się podczas I wojny, a nawet co zmieniło ich los w latach 80 XXw. Odkryj wraz z Izydorem i Rutą bolesną prawdę życia. Wciel się w ich role i pokonaj strach. Podczas całej książki będziesz musiał myśleć o tym co takiego trzeba zmienić, aby zatrzymać czas i dobre chwile, co zrobić, aby ludzie Cię nie opuścili.


Tak bardzo dokładnie nie można opisać fabuły tej książki. Przede wszystkim autorka umieściła w niej bolesną prawdę przemijania. Czas ucieka bohaterom między palcami, trzy pokolenia tych rodzin dorastają i rozchodzą się po całym świecie. Książka ta jest świetnym przykładem na to jak postępują niektórzy w momencie kiedy wyjeżdżają ze swojej maleńkiej wsi i udają się do wielkiego miasta. Zaczynają uważać się za wielkie państwo, ale w pewnym momencie zapominają o rodzicach, nie odwiedzają ich, zapominają o nich na 19lat. Najgorsze jest to, ze przypominają sobie o nich w momencie gdy są bliscy śmierci lub gdy nie ma ich już na tym świecie.

Autorka w swojej książce bardzo mocno broni kobiet na samym początku pojawia się podczas rozmowy sklepikarki z jedną z bohaterek takie zdanie :

" Nam w ogóle potrzebne są córki. Gdyby wszystkie na raz zaczęły rodzić córki, byłby spokój na świecie."

W tym zdaniu można doszukiwać się odrobiny feminizmu, ale pamiętajmy, że wojna to niestety była zapoczątkowana przez mężczyzn.... Przez całą książkę w scenach z udziałem kobiet, które są bite, poniżane przez mężów lub gwałcone przez wrogich żołnierzy widać wielką troskę Olgi Tokarczuk o losy kobiet i umocnienie ich pozycji w świecie. Tworząc Prawiek, który jest odzwierciedleniem całego świata, który momentami karzę a momentami nagradza autorka przekazuje nam mnóstwo emocji. Jest czas na łzy, na strach i radość. Wysyłając w cztery strony świata dobro bardzo często odzyskujemy je ze zdwojoną siłą. Świat ukształtowany w ten sposób bardzo często rozczarowuje. Szukając miłości, znajdujemy rozczarowanie.

W tym świecie jest miejcie na magię i na niecodzienne rzeczy. Przedmioty ożywają i przemawiają do nas. Obraz Matki Boskiej pilnującej psa to nie zapomniana scena z książki; ludzie dzielący się obrazami ze zwierzętami, kwiat paproci chowający się przed niegrzecznymi dziećmi zamieniając się w puszkę konserwy. Prawiek łączy się z Zaświatami i dodatkowo oddaje nam to co działo się z bohaterami po śmierci. Pani Tokarczuk wprowadza nas w świat magiczny pełen ciekawych zwrotów w życiu bohaterów. Książki się nie czyta tylko jak na mole książkowe przystaje wręcz się ją pożera. W żadnej innej książce nie spotkałam tyle ważnych treści, które mimo iż przekazane łatwym językiem to dają nam dużo do myślenia i zmuszają do roztwarzań nad własnym życiem.

Książkę polecam wszystkim bez wyjątków, ponieważ każdy w swoim życiu powinien zastanowić się na wszystkimi sprawami, na które ta książka zwraca naszą uwagę. Aby mogła opowiedzieć wam teraz wszystko co leży mi na sercu musielibyście najpierw zapoznać się z całą książką. Nie chce wam odbierać tej przyjemności ;]
Zapraszam do dzielenia się refleksjami po przeczytaniu ;]

***************************************
Trochę prywaty ;] Książka ta to pierwsza, którą czytałam na Kindlu i muszę powiedzieć, że czyta się w tempie ekspresowym ;] O wiele lepiej gdyż mogę sobie dowolnie litery powiększać, ale jednak to nie to samo i brakuje mi zapachu książki.

8 komentarzy:

 1. Czytałam kilka lat temu. Aż tak bardzo mi się nie podobała.

  OdpowiedzUsuń
 2. A dlaczego ? Możesz jakoś rozwinąć dlaczego Ci się nie za bardzo podobała ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam na początku roku. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Była to pierwsza książka autorki, z jaką miałam doczynnienia. Urzekła mnie właśnie ta magia, płynnie przeplatająca się z rzeczywistością. Podobało mi się przedstawienie losów rodziny Niebieskich. Dzieci Niebieskich dorastają, w tle rozpoczyna się a potem toczy II Wojna Światowa. Misia wychodzi za mąż, rodzi dzieci. Te dzieci dorastają, ktoś umiera, wojna się kończy itd... W Prawieku nie da się żyć, ale chyba jeszcze bardziej nie da się żyć poza nim.
  Po lekturze też miałam masę wrażeń i chęci do podzielenia się nimi :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. @sardegna - Najtrudniejsze jest obranie swoich emocji po przeczytaniu tej książki w zdania ;] Mam wielką ochotę na inne książki tej autorki i uważa, że zasłużyła na tak dużo nagród ;]. Dzięki serdecznie za podzielenie się swoimi wrażeniami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się, wrażenia po "Prawieku..." są ogromne, ale takie trudne do zdefiniowania. Książka działa na wyobraźnię, staje się osobista. Moje wrażenia spotęgował fakt, iż w moim egzemplarzu książki był ex libris Felixa Popielskiego. Piękny i wyrazisty. mam wrażenie, że powieść znalazła się na mojej półce jakimś magicznym zrządzeniem losu :) Prawiek to b.ważna dla mnie książka, przeczytana w 2011. Jest w najlepszej piątce. Następny w kolejce jest "Dom dzienny dom nocny" Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. @sardegna - zazdroszczę tego ex librisu. Ja czytałam książkę w formie ebooka, ale to nie zabiera radości z czytania ;]. Po głębszym zastanowieniu stwierdzam, ze ta książka jest po prostu o wszystkim ;]

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak, "Prawiek" to cudowna lektura :) Gdyby nie niejaki przymus ze strony wykładowczyni to nigdy bym tej książki nie przeczytała :)

  Dziękuję za życzenia :) :*
  Ja Ci życzę wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku! Dużo zdrowia, szczęścia i sukcesów w życiu oraz wielu cudownych książek :)

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku zostaw po sobie nawet najmniejszy ślad. Wystarczy napisać małe "przeczytam" bądź "to nie dla mnie", ale pamiętaj podpisuj się pod każdym komentarzem żebym mogła Cię odwiedzić ;]

PustaMiska - akcja charytatywna

Obserwatorzy