Chyba znowu tu na dłużej zostanę. Witajcie ponownie, jeżeli jeszcze mnie pamiętacie ;)

niedziela, 17 października 2010

[#22] " Akademia Wampirów" Richelle Mead
Tytuł :   Akademia Wampirów (Vampire Academy)
Autor :  Richelle Mead
Cykl :  Akademia Wampirów tom 1
Wydawnictwo :  Nasza Księgarnia
Liczba stron :   336
Moja ocena :   5/5 rewelacja


Akademia Wampirów to jak sama nazwa wskazuje książka o młodych i dorosłych wampirach. W książce tej podzielono wampiry na trzy kategorie :
1. Moroje - wampiry czystej krwi, członkowie rodzin królewskich
2. Dampiry - w ich żyłach płynie krew ludzi i wampirów
3. Strzygi - Dampiry lub Moroje, które wypiły krew swoich braci powodując ich śmierć.

Po raz pierwszy spotykam się w książkach o wampirach z tym, że mogą mieć one dzieci między soba ale też z ludźmi. I może dlatego jest ona taka wyjątkowa ?? ;) Bohaterki Akademii Wampirów - Lissie i jej strażniczkę Rosę,  poznajemy w momencie kiedy po długim przebywaniu poza murami szkoły skąd uciekły, zostają złapane przez strażników i zaprowadzone do domu. Na miejscu dziewczyny musza zmierzyć się z plotkami i pomówieniami ze strony nauczycieli i rówieśników. 

Gdy dziewczyny są w szkole dowiadujemy się, że każdy Moroj posiada swoją moc pochodzącą od jednego z czterech żywiołów. Natomiast Lissie ma moc, ale nikt nie wierzy, że jest ona prawdziwa. Dziewczynę łączy z jej przyjaciółką Rose spora i niespotykana do tej pory więź.

Moją ulubioną bohaterką tej książki jest Rose. Jest ona bardzo bystra, odważna i pomysłowa. Swoimi czynami pokazuje nam jak bardzo zależy jej na Lissie i co jest gotowa dla niej zrobić. Nie powstrzyma ja nic, a dzięki więzi, która łączy dziewczyny, zawsze wie kiedy Lissie jest w niebezpieczeństwie i kiedy potrzebuję ją mieć koło siebie. Jest osobą, której emocje można czytać jak z otwartej księgi. Jest nerwowa i uważa, że lepiej żeby dostała karę od dyrekcji niż ktoś miałby sprawiać przykrość lub ból jej przyjaciółce.

Bardzo podoba mi się też wprowadzenie wątku miłosnego między Rose a Dymitrem oraz tak dziwne wątki rodzinne. Autorka spowodowała, że w trakcie czytania są momenty kiedy możemy odprężyć się  po momentach, w których odczuwamy strach i ból bohaterów.

Dymitr jest również ciekawą postacią. Podczas czytania o nim bardzo się rozluźniałam i odpływałam. Moje myśli były już wtedy poświęcone tylko niemu ;) Jest on chłopakiem, którego wyobrażam sobie jako silnego i odważnego mężczyznę, ukrywającego swoje emocję , z powodu strachu przed konsekwencjami.  Mimo wszystko jest on bardzo sympatyczną postacią.

Książka napisana jest łatwym i przyjemnym językiem. Nie było momentu kiedy bym sie nudziła i odkładała książkę na rzecz innej.  Momentami bardzo wzruszająca, a momentami straszna. Niesamowita końcówka zwaliła mnie z nóg. I jest to kolejna książka, z której wyciągam taką radę na dalsze życie : " Nie zawsze każdy jest taki dobry i uczciwy jak się wydaję na początku" . Książka ta pokazuje nam również, że nawet rodzinie nie można zawsze wierzyć...

Polecam bardzo tą książkę i zapraszam do dzielenia się swoimi wrażeniami z niej ;) Już nie mogę doczekać się przeczytania kolejnych części ;)

6 komentarzy:

 1. Na razie mam dosyć książek o wampirów. Raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Absolutnie zgadzam się z oceną tej książki, również bardzo, bardzo mi się podobała. :) Dymitr jest taki cudowny, prawda? :D Aktualnie czeka na mnie trzecia część Akademii Wampirów, "Pocałunek cienia". Niestety, przez nieszczęśliwe przeczytanie spoilera już wiem, co się tam wydarzy. To nic, i tak z niecierpliwością wyczekuję, aż się za nią zabiorę. A w 2011 czwarta część, obym wytrzymała!
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jeszcze nie sięgnęłam, ale mam już ją na oku. Ot, z ciekawości. Będzie więc okazja do porównania wrażeń :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i nadal jestem pod wrażeniem, a trzecia część - "Pocałunek Cienia" CUDO!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podobała mi się "Melancholia Sukuba" tej autorki - po tę serię również sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. ta seria jest fantastyczna. Podobało mi się w niej dosłownie wszystko, a związek Rose i D. to po prostu cud :D Teraz czekam z niecierpliwością na tom IV

  OdpowiedzUsuń

Czytelniku zostaw po sobie nawet najmniejszy ślad. Wystarczy napisać małe "przeczytam" bądź "to nie dla mnie", ale pamiętaj podpisuj się pod każdym komentarzem żebym mogła Cię odwiedzić ;]

PustaMiska - akcja charytatywna

Obserwatorzy